Korzyści terapiii medyczną marihuaną w chorobie Parkinsona

Potencjalne zastosowanie medycznej marihuany w terapii choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą obejmującą układ nerwowy. W wyniku przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do zwyrodnienia i zaniku neuronów istoty czarnej znajdującej się w śródmózgowiu. Neurony zlokalizowane w tym obszarze odpowiedzialne są za syntezę dopaminy, czyli neuroprzekaźnika warunkującego prawidłowe przesyłanie sygnałów w mózgu.  Obecnie mówi się że u podłoża choroby Parkinsona leżą procesy zapalne w wyniku których dochodzi do nasilonego stresu oksydacyjnego, nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych i uszkadzania delikatnej struktury błony komórkowej neuronów. Tkanka nerwowa posiada bardzo słabe zdolności do regeneracji dlatego po uszkodzeniu neuronów bardzo ciężko jest to zregenerować. Badania na szczurach wykazały że THC może bardzo skutecznie hamować procesy zapalne w mózgu.

Mechanizm korzystnego działania marihuany w chorobie Parkinsona

Większość kannbinoidów posiada duży potencjał neuroprotekcyjny. Związki te mogą w neuronach łączyć się z receptorem CB1 i w ten sposób chronić je przed działaniem szkodliwych czynników. Ponadto, związki zawarte w marihuanie mają bardzo duży potencjał antyoksydacyjny dzięki czemu mogą chronić neurony przed szkodliwym działaniem wolnych rodników.

Marihuana w łagodzeniu objawów motoryczny towarzyszących chorobie Parkinsona

Wykazano, że THC może zmniejszać dyskinezy spowodowane przewlekłym stosowaniem lewodopy. Warto również zauważyć, że medyczna marihuana w badaniach klinicznych przyczyniała się do łagodzenia drżenia i ruchów mimowolnych a nawet zmniejszenia bólu u pacjentów z chorobą Parkinsona. Warto zauważyć, iż sama choroba jest ściśle powiązana z układem endokannabinoidowym, który kontroluje funkcje motoryczne. Marihuana medyczna może przynieść potencjalną korzyść dzięki regulacji pracy tego układu poprzez dostarczanie egzogennych kannabinoidów w postaci THC czy CBD.

Korzyści ze stosowania marihuany dla pacjentów z chorobą Parkinsona

Częstym objawem towarzyszącym tej chorobie są zaburzenia snu, które w znamienny sposób wpływają na jakość życia pacjentów. Istnieją w literaturze naukowej dowody potwierdzające korzystny efekt marihuany na zaburzenia snu oraz wskazujące poprawę jego jakości. Chorobie Parkinsona często towarzyszy utrata apetytu oraz obniżenie nastroju, a nawet depresja. Liczne badania wykazały że związki aktywne zawarte w marihuanie mogą wspomóc łagodzenie tych objawów i wpłynąć korzystnie na jakość życia pacjentów z chorobą Parkinsona oraz ich opiekunów.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 9, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Zastosowanie marihuany leczniczej w chorobie Parkinsona

Przyczyny choroby Parkinsona, a kannabinoidy

Choroba Parkinsona polega przede wszystkim na zaburzeniu pracy układu endokannabinoidowego, który odpowiada za funkcje motoryczne naszego organizmu. Na wspomniany powyżej układ oddziałują kannabinoidy, które występują w naszym organizmie naturalnie, ale także te podawane zewnętrznie na przykład w postaci marihuany. Kannabinoidy wykazują działanie antyoksydacyjne, co chroni neurony przed działaniem stresu oksydacyjnego.

Marihuana i jej korzyści dla pacjentów ze schizofrenią

Zastosowania medyczne marihuany

Pomimo tego, że mamy do czynienia z coraz częstszymi informacjami o marihuanie i jej zastosowaniom medycznym, wiemy nadal naprawdę niewiele jeśli chodzi o wpływ na leczenie schorzenia jakim jest schizofrenia. Jedno spośród wielu badań sugeruje, że CBD odgrywa naprawdę ważną rolę w zmniejszeniu psychotycznych objawów, a badania inne opublikowane w roku 2013 wskazują, że naprawdę konopie mogą niektóre z upośledzeń zmniejszyć u wszystkich osób, które cierpią na schizofrenię.