Małe dawki marihuany pomagają zwalczyć stres!

  1. Czy marihuana może pomóc zmniejszyć stres?

Jednym z najczęstszych powodów stosowania konopi indyjskich jest to, że pomaga złagodzić stres oraz ułatwia zrelaksowanie się. Nowe badania pokazują, że może to być prawdą, ale tylko przy zażywaniu mniejszych dawek. Wyniki są opublikowane w czasopismach „Uzależnienie od narkotyków i alkoholu”.

Grupa naukowców z Chicago zbadała wpływ tetrahydrokannabinolu (THC), który jest głównym składnikiem konopi indyjskich, na stres. Chcieli przetestować odwieczne przysłowie, że marihuana pomaga ludziom zrelaksować się i złagodzić stres. Chociaż wiele słyszało te twierdzenia, wciąż niewiele jest badań naukowych na ten temat.

  1. Przeprowadzone badanie

Zespół z Chicago postanowił zbadać właściwości łagodzące stres konopi indyjskich w różnych dawkach. W sumie przebadano 42 zdrowych wolontariuszy w wieku od 18 do 40 lat. Wszyscy mieli pewne doświadczenia związane z konopiami indyjskimi, ale nie byli osobami zażywającymi je codziennie. Zostali podzieleni na trzy grupy:

  • grupa niskich dawek, która otrzymywała kapsułkę zawierającą 7,5 mg THC
  • grupa umiarkowanych dawek, która otrzymywała kapsułkę zawierającą 12,5 mg THC
  • grupa placebo, która otrzymała kapsułkę niezawierającą THC

Chociaż trudno jest porównać spożycie marihuany w kapsułkach do palonej, prof. Childs mówi: „Dawka użyta w badaniu daje efekty, które są równoważne tylko kilku zaciągnięciom papierosa marihuany”. Następnie wyjaśnia wybór dawki, mówiąc: „Nie chcieliśmy uwzględniać większej dawki, ponieważ chcieliśmy uniknąć potencjalnych działań niepożądanych lub problemów sercowo-naczyniowych, które mogą wyniknąć po spożyciu większych dawek THC”.

  1. Przebieg badania

Każdy z uczestników wziął udział w dwóch 4-godzinnych sesjach, które trwały 5 dni. Wzięli kapsułkę, a następnie relaksowali się przez 2 godziny, pozwalając przedostać się jej do krwioobiegu.

Podczas pierwszej sesji uczestnicy musieli poświęcić 10 minut na przygotowanie się do drwiącej rozmowy kwalifikacyjnej. Następnie odbyli 5-minutowy wywiad z asystentami laboratoryjnymi, którzy nie udzielili pozytywnych informacji zwrotnych werbalnie lub w języku ciała. Następnie poproszone ich o wykonanie przez 5 minut trudnego zadania matematycznego, które według prof. Childsa niezawodnie wywołuje silny stres.

Podczas drugiej wizyty w laboratorium poproszono uczestników o opowiedzenie o ulubionym filmie lub książce przez 5 minut, a następnie o zagranie pasjansów przez kolejne 5 minut.

Na początku, w trakcie i po zakończeniu obu zestawów zadań, uczestnicy zostali poproszeni o ocenę poziomu stresu i uczuć związanych z zadaniem. Ponadto, przez cały czas trwania testów mierzono częstość akcji serca, ciśnienie krwi i poziom kortyzolu (kluczowy hormon stresu).

  1. Wyniki – THC i wpływ na stres

Zgodnie z przewidywaniami, osoby, które otrzymały niską dawkę THC, zgłaszały zmniejszenie stresu po teście psychologicznym niż ci, którym podano placebo. Również ich poziom stresu spadał szybciej po teście.

Jednak osoby otrzymujące wyższą dawkę THC zgłaszały bardziej negatywny nastrój przed i w trakcie wykonywania zadań.

We wszystkich trzech grupach nie stwierdzono istotnych różnic w ciśnieniu krwi, stężeniu kortyzolu i częstości akcji serca przed, w trakcie i po wykonaniu zabiegu.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 9, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Zastosowanie marihuany leczniczej w chorobie Parkinsona

Przyczyny choroby Parkinsona, a kannabinoidy

Choroba Parkinsona polega przede wszystkim na zaburzeniu pracy układu endokannabinoidowego, który odpowiada za funkcje motoryczne naszego organizmu. Na wspomniany powyżej układ oddziałują kannabinoidy, które występują w naszym organizmie naturalnie, ale także te podawane zewnętrznie na przykład w postaci marihuany. Kannabinoidy wykazują działanie antyoksydacyjne, co chroni neurony przed działaniem stresu oksydacyjnego.