Medyczna marihuana pomoże nam wygrać z osteoporozą?

Konopie pomagają w leczeniu wielu chorób, zwłaszcza tych związanych z wiekiem pacjenta. O ile jednak poruszono już niemal wszystkie tematy, tak nikt dotychczas nie zainteresował się osteoporozą. Okazuje się jednak, że stosowne badania zostały przeprowadzone.

Osteoporoza

Osteoporoza polega na zredukowaniu masy kości w stosunku do ogólnie przyjętych standardów. Choroba ta prowadzi do znacznych osłabień kośćca i większej podatności na złamania. Co gorsza, choroba ta nie jest prosta do wykrycia i pacjent dowiaduje się o problemie dopiero w momencie pojawienia się pierwszych złamań.

Badania naukowe

W 2009 roku badacze z Wielkiej Brytanii opublikowali artykuł, w którym zamieścili informację o tym, że aktywacja receptora CB1 przy użyciu medycznej marihuany może znacząco opóźnić nadejście osteoporozy.

Wpływ kannabinoidów na osteoporozę

Badania naukowe zostały przeprowadzone na myszach. Okazuje się, że zwierzęta, które nie mają receptora CB1, znacznie bardziej cierpią z powodu utraty masy kostnej niż te, które go posiadały. Osteoporoza i inne choroby związane z kośćmi mogą być leczone poprzez aktywację układu endokannabinoidowego.

Kannabinoid CBG receptą na sukces?

Okazuje się, że nie tylko aktywacja receptora CB1 może poprawiać stan naszych kości. Kannabigerol CBG, znajdujący się w konopiach, posiada kilka cennych właściwości, które mogą stymulować wzrost kości. Wymaga to jednak dalszych dokładnych badań, które otrzymały zielone światło, gdyż terapia kannabinoidami nie stanowi żadnego zagrożenia dla naszego organizmu.