Nauka o medycznej marihuanie

Nauka o medycznej marihuanie cały czas się rozwija, a to ze względu na coraz lepsze rozpoznanie składu i właściwości konopi. Badane są zarówno możliwości wykorzystania jej do leczenia wielu przypadłości, jak i wpływ poszczególnych substancji czynnych w niej zawartych na ludzki organizm w ogóle.

Jakie substancje podlegają badaniom?

Konopie indyjskie zawierają wiele substancji, które mogą być wykorzystywane w medycynie. Poza znanymi związkami z grupy kannabinoli (np. THC, marinol), które wykazują działanie psychoaktywne, nauka o medycznej marihuanie bada inne zawierające się z niej substancje, takie jak terpeny czy rimonabanty.

Co marihuana wnosi do medycyny?

Jednym z najbardziej spektakularnych odkryć naukowców zajmujących się medyczną marihuaną jest zbadanie jej pozytywnego pływu na leczenie nowotworów. Tetrahydrokannabinol, potocznie znany jako THC, przyczynia się do zahamowania wzrostu guza i powstawania komórek nowotworowych. Dotyczy to trudnych przypadków, takich jak glejak, rak skóry, piersi i jelita grubego. Tworzy się z niej także leki przeciwwymiotne, przeciwdziałające anoreksji i objawom spowodowanym przez wirus HIV lub zakażenie AIDS, nawet w zaawansowanym stadium. W fazie testów znajdują się preparaty na uzależnienia i leczenie otyłości.

Marihuana w właściwości przeciwbólowe

Dzięki nauce o medycznej marihuanie znamy także właściwości przeciwbólowe substancji. Medyczne konopie już teraz uśmierzają ból chorym na stwardnienie rozsiane, chorobę Parkinsona, raka, astmę czy inne poważne choroby. Dzięki temu, że jest to substancja naturalna, nie jest niebezpieczna w połączeniu z innymi lekami.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 9, 2022

Powinieneś przeczytać również: