Zastosowanie marihuany leczniczej w chorobie Parkinsona

Przyczyny choroby Parkinsona, a kannabinoidy

Choroba Parkinsona polega przede wszystkim na zaburzeniu pracy układu endokannabinoidowego, który odpowiada za funkcje motoryczne naszego organizmu. Na wspomniany powyżej układ oddziałują kannabinoidy, które występują w naszym organizmie naturalnie, ale także te podawane zewnętrznie na przykład w postaci marihuany. Kannabinoidy wykazują działanie antyoksydacyjne, co chroni neurony przed działaniem stresu oksydacyjnego.

Medyczna marihuana na Parkinsona

Przeprowadzono na ten temat wiele badań i jednogłośnie stwierdzono, że podawanie kannabinoidów w postaci leczniczej marihuany osobom chorym na Parkinsona niweluje niektóre objawy. Osłabia drżenie mięśni, bezsenność oraz ogranicza ból. Rodziny osób, które stosowały terapię medyczną marihuaną potwierdzały fakt, że chorzy byli w lepszej kondycji oraz mniej cierpieli ze względu na ból.

W jaki sposób przyjmować medyczną marihuanę?

Zalecane jest przyjmowanie medycznej marihuany przy pomocy waporyzatorów, które umożliwiają wdychanie czystej substancji bez zapalania suszu. Ziarna marihuany medycznej można kupić w sklepach internetowych, ich sprzedaż oraz kolekcjonowanie jest w Polsce zupełnie legalne.

Nadzieja w leczeniu

Lecznicza marihuana jest nadzieją dla wielu chorych, nie tylko ze względu na ograniczenie objawów motorycznych, ale przede wszystkim zmniejszenie bólu, który w chorobie Parkinsona również występuje. Preparaty leczniczej marihuany powinny być wykorzystywane w Polsce w celu pomocy chorym.

Ten artykuł został zaktualizowany w dniu sierpień 9, 2022

Powinieneś przeczytać również:

Korzyści terapiii medyczną marihuaną w chorobie Parkinsona

Potencjalne zastosowanie medycznej marihuany w terapii choroby Parkinsona

Choroba Parkinsona jest chorobą obejmującą układ nerwowy. W wyniku przebiegu choroby Parkinsona dochodzi do zwyrodnienia i zaniku neuronów istoty czarnej znajdującej się w śródmózgowiu. Neurony zlokalizowane w tym obszarze odpowiedzialne są za syntezę dopaminy, czyli neuroprzekaźnika warunkującego prawidłowe przesyłanie sygnałów w mózgu.  Obecnie mówi się że u podłoża choroby Parkinsona leżą procesy zapalne w wyniku których dochodzi do nasilonego stresu oksydacyjnego, nadmiernej produkcji wolnych rodników tlenowych i uszkadzania delikatnej struktury błony komórkowej neuronów. Tkanka nerwowa posiada bardzo słabe zdolności do regeneracji dlatego po uszkodzeniu neuronów bardzo ciężko jest to zregenerować. Badania na szczurach wykazały że THC może bardzo skutecznie hamować procesy zapalne w mózgu.